Gastritida se týká celé kategorie onemocnění, která jsou spojena se zánětlivými a dystrofickými změnami v žaludeční sliznici. Obvykle je onemocnění asymptomatické. V některých situacích se gastritida může projevit následujícími příznaky: ostrá bolest žaludku před nebo po jídle, nevolnost, zvracení, zácpa.
Za hlavní příčinu gastritidy je považována špatná výživa, možná je i genetická predispozice. To je důvod, proč, aby se snížily příznaky, je pacientovi doporučena speciální dieta pro gastritidu.
Obecná pravidla pro tvorbu menu
Po stanovení diagnózy lékař pacientovi předepíše léky a speciální dietní výživu. Dieta pro gastritidu není považována za jedinou, ale za jednu z hlavních součástí preventivních opatření a léčby patologických změn v gastrointestinálním traktu. Jeho hlavním cílem je zpomalit všechny negativní procesy, které podporují zánět nebo dráždí stěny žaludeční sliznice.
Diety určené k boji proti nemoci jsou navrženy tak, aby lidské tělo dostávalo potřebný soubor živin a prospěšných látek nezbytných pro normální život. Existuje několik druhů diet. Závisí na stadiu a typu vývoje onemocnění. Všechny jsou však sestaveny podle obecných pravidel:
- Jíst nadměrně studená nebo teplá jídla je nepřijatelné;
- úplné zrušení hrubých potravin (jídla jsou mletá, což je zvláště důležité pro gastritidu s vysokou kyselostí), uzené, smažené a slané potraviny, stejně jako konzervované potraviny;
- musíte jíst 5-6krát denně;
- vařit jídlo nebo vařit ve dvojitém kotli;
- neměli byste jíst houby, různé druhy koření a bylinek;
- Vyřaďte ze svého jídelníčku kávu a omezte konzumaci čokolády.
Během období léčby nebo preventivních opatření pro gastritidu se vzdát špatných návyků (alkohol, kouření), sycených nápojů.
Každá dietní možnost pomáhá zlepšit stav pacienta. Proto je velmi důležité, aby ošetřující lékař vypracoval týdenní menu pro určitý typ gastritidy.
Dieta č. 1
Dieta č. 1 se doporučuje při gastroduodenitidě, akutní gastritidě a chronických onemocněních, žaludečních nebo dvanáctníkových vředech v období rekonvalescence a také při zvýšené sekreci žaludeční šťávy. Při dietě č. 1 se doporučuje 3000 kcal denně a pacient by měl vypít alespoň 1, 5–2 litry tekutin. Tabulka č. 1 je rozdělena na 1a a 1b, nicméně tyto druhy diet jsou krátkodobého charakteru (10-12 dní), předepisují se při exacerbaci onemocnění.
Po určitou dobu byste se měli zdržet konzumace soli; pokud je to obtížné, neměli byste do jídla přidávat dostatek soli.
Povolené a zakázané produkty
Umět | Je zakázáno |
---|---|
|
|
Během období exacerbace patologie se nedoporučuje konzumace luštěnin, protože přispívají k tvorbě plynu v žaludku.
Vzorový jídelníček k dietě č. 1
Navzdory určitým omezením, pokud jde o jídlo konzumované pacientem, může být jídelníček velmi pestrý.
- K snídani: tvarohové pyré s mlékem, pohankovou kaši umelte s mlékem nebo ji uvařte s omeletou v páře, čaj (povoleno s mlékem).
- Oběd: uvařte karbanátky a brambory (udělejte bramborovou kaši), připravte bobulový nebo mléčný želé nebo upečte jablko, vypijte mléko.
- Oběd: polévka (volitelně: zeleninová, mléčná), dušené kuřecí řízky a mrkvové pyré nebo sladký rýžový nákyp, želé.
- Odpolední svačina: můžete vypít šípkový nálev, sklenici čaje nebo si připravit dva tousty a želé.
- Večeře: knedlíky s tvarohem nebo lenochy s čajem.
- Před spaním si můžete dát malou svačinu sušenky, sušenky a sklenici mléka.
Dieta č. 2
Dieta č. 2 je vhodná pro ty, kteří mají chronickou gastritidu, kolitidu a nízkou kyselost žaludku. Pokud je patologie komplikována jinými onemocněními ledvin, jater, diabetes mellitus, různými poruchami endokrinního systému, musí dietu předepsat několik odborníků najednou a sestaví vhodné menu.
Tabulka č. 2 snižuje příznaky onemocnění, obnovuje trávicí orgány a podporuje jejich normální činnost.
Dieta č. 2 výrazně zvyšuje účinek farmakoterapie, pokud je pacient správně diagnostikován a je zvolen vhodný jídelníček.
Povolené a zakázané produkty
Tabulka č. 2 je jednoduchá na přípravu, hlavní je nenechat se zlákat tučným kusem masa nebo dortem s bohatým máslovým krémem. Všechna uvedená jídla lze libovolně kombinovat.
Umět | Je zakázáno |
---|---|
|
|
Výrobky, které je povoleno konzumovat ve vzácných případech, může schválit pouze lékař, který určí připravenost vašeho těla přijmout agresivní jídlo.
Vzorový jídelníček k dietě č. 2
Za optimální množství denního příjmu potravy se považuje 5 jídel denně. V tomto případě by pacient neměl zapomínat na čistou vodu. Tělo by mělo přijmout alespoň 1, 5 litru tekutin. Denně smíte zkonzumovat 15 g soli v pokrmech.
- K snídani: uvařte si ovesnou kaši s máslem nebo mléčnou krupicovou kaši, uvařte vajíčko naměkko, uvařte čaj nebo slabý kávový nápoj.
- Oběd: tvaroh se zakysanou smetanou, pečené jablko nebo tvarohový pudink, čaj s bylinkami.
- Oběd: kuřecí polévka s těstovinami nebo nudlemi, povolen je boršč (postní), dušené řízky, karbanátky, těstoviny nebo zelenina, jahodové smoothie.
- Odpolední svačina: může sestávat ze slané housky s čajem, tvarohu s jakýmkoli džemem z bobulí (čerstvé bobule).
- Večeře: vařená zelenina a maso (pečená ryba), ovocný salát se zakysanou smetanou nebo mátový čaj (volitelné).
Dieta č. 5
Aby se zabránilo přechodu chronické formy onemocnění do akutní formy, je v takové situaci pacientovi předepsána dieta pro gastritidu žaludku č. 5. Podporuje rychlé zotavení a zabraňuje rozvoji patologických změn v žaludku, které jsou pro pacienta život ohrožující. Proto by měl pacient tento typ diety dodržovat po celý život.
Povolené a zakázané produkty
Tabulka č. 5 je natolik různorodá, že pacient nepocítí výrazné narušení svých preferencí.
Umět | Je zakázáno |
---|---|
|
|
Vzorový jídelníček k dietě č. 5
Dieta č. 5 je schopna uspokojit základní nutriční potřeby pacienta. Měli byste jíst malé porce každé 3-4 hodiny.
- K snídani: pohanková kaše s máslem nebo chlebíček s lékařskou klobásou, tvarohový pudink, čaj (káva s mlékem).
- Oběd: povolen je čaj s mlékem, hrášek s dušenou omeletou, čerstvé zralé ovoce, ze kterého si můžete udělat kompot nebo želé.
- Oběd: vařené maso s dušenou zeleninou, milovníci polévek mohou připravit těstovinovou polévku, kompot.
- Odpolední svačina: sušenka nebo houska, čerstvě vymačkaná šťáva.
- Večeře: dušená ryba nebo pečené telecí/hovězí maso, rýžová kaše, květákové pyré, zelený nebo černý čaj.
- Před spaním je dovoleno pít kefír a šípkový odvar (volitelné).
Doporučení odborníků na výživu a gastroenterologů
Během období exacerbace gastritidy jakékoli formy je vhodné dodržovat dietu, aby se minimalizovalo podráždění postiženého orgánu. Chemické a mechanické dráždivé látky pro žaludeční sliznici mohou být:
- jíst jakékoli jídlo v neomezeném množství;
- vlákno bez omezení;
- maso s žílami a kůží;
- kyselé potraviny, syrové ovoce a zelenina.
Terapeutická výživa přináší obrovské výhody za předpokladu, že je nutné ji kombinovat s medikamentózní terapií, sportem a preventivními opatřeními.
Užitečné rady odborníků pro lidi trpící gastrointestinálními onemocněními:
- Jídlo dobře žvýkejte, protože rozdrcený produkt je snadněji stravitelný a absorbovaný nemocným orgánem;
- tonické nápoje (káva, energetické nápoje) dráždí sliznici žaludku a střev;
- hořčice a ocet přispívají k rozvoji patologie;
- horké koření lze nahradit bylinkami, bobkovým listem a kmínem.
Mnozí odborníci se shodují, že tepelná úprava potravin by měla probíhat ve vodní lázni nebo v dvojitém kotli, aby v potravině zůstalo maximum živin a prospěšných látek.
Pro každou formu gastritidy existuje specifický typ stravy. Každý stůl je chutný a výživný svým vlastním způsobem. Pacient nebude muset neustále hladovět nebo jíst jídlo bez chuti. Existuje mnoho receptů na přípravu pokrmů na dietě, které v chuti nejsou horší než mnoho kulinářských mistrovských děl.